Tarcza antykryzysowa – dofinansowanie wynagrodzeń, składek ZUS, postojowe

Tarcza antykryzysowa – dofinansowanie wynagrodzeń, składek ZUS, postojowe

Z dniem 1 kwietnia 2020 r. zaczną obowiązywać przepisy ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw – tak zwanej Tarczy Antykryzysowej.

Ta część opracowania dotyczy możliwości dofinansowania do kosztów wynagrodzeń, należnych od nich składek na ubezpieczenie społeczne oraz kosztów prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Punkty od 1 do 3 odnoszą się do przedsiębiorców, pozostałe do samozatrudnionych, bądź świadczących usługi na podstawie umowy agencyjnej, zlecenia lub podobnej.

1. Świadczenia na dofinansowania kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych

Przedsiębiorca, który nie posiada zaległości podatkowych oraz w płatności składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Pracy lub Fundusz Solidarnościowy, wobec którego nie zachodzą przesłanki do ogłoszenia upadłości, i u którego na skutek COVID-19 wystąpiły łącznie:
– przestój ekonomiczny lub obniżenie wymiaru czasu pracy (od 20 % do 50%),
– minimum 15% spadek obrotów gospodarczych w ciągu dowolnie wskazanych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych 2020, do analogicznych dwóch miesięcy roku 2019, lub minimum 25% w ciągu jednego miesiąca kalendarzowego 2020 w porównaniu do miesiąca poprzedniego,

może zwrócić się z wnioskiem o przyznanie z FGŚP świadczeń na dofinansowanie wynagrodzeń i należnych od nich składek na ubezpieczenia społeczne leżących po stronie pracodawcy na okres trzech miesięcy.

Dofinansowanie przysługuje do wynagrodzeń pracowników oraz zatrudnionych na podstawie umowy agencyjnej, zlecenie lub podobnej, o ile ich wynagrodzenie nie przekroczyło w poprzednim miesiącu 300% przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału, obowiązującego na dzień złożenia wniosku (np. do wniosku składanego w kwietniu, weźmiemy pod uwagę wynagrodzenie za marzec i trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia, które dziś wynosi 15.595,74 zł), i wynosi:
– w przypadku postoju: 50% wynagrodzenia minimalnego (1.300 zł), przy założeniu, że pracodawca wypłaci pracownikowi nie mniej niż 50% należnego mu wynagrodzenia, i nie mniej niż równowartość wynagrodzenia minimalnego (2.600 zł),
– w przypadku obniżenia czasu pracy: 50% wynagrodzenia, jednak nie więcej niż 40% przeciętnego (dziś: 6.238,30 zł), przy założeniu, że pracodawca wypłaci wynagrodzenie z uwzględnieniem zmniejszonego wymiaru czasu pracy, nie mniej niż minimalne.

2. Świadczenia na dofinansowania kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne przyznawane przez Starostę na podstawie podpisanej z nim umowy i wniosku składanego do powiatowego urzędu pracy

Przedsiębiorca, u którego na skutek COVID-19 wystąpił spadek obrotów, może zwrócić się z wnioskiem do powiatowego urzędu pracy, o przyznanie na okres trzech miesięcy dofinansowania kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od nich składek na ubezpieczenia społeczne, w wysokości:
– 50% wynagrodzenia, nie więcej niż 50% wynagrodzenia minimalnego (1.300 zł), przy <30% spadku obrotów,
– 70% wynagrodzenia, nie więcej niż 50% wynagrodzenia minimalnego (1.300 zł), przy <50% spadku obrotów,
– 90% wynagrodzenia, nie więcej niż 50% wynagrodzenia minimalnego (1.300 zł), przy <80% spadku obrotów,

Spadek obrotów liczony jest jako zmniejszenie wartości lub ilości sprzedanych towarów lub usług w ciągu 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych 2020, w stosunku do analogicznych dwóch miesięcy roku 2019.

Dofinansowanie wypłacane jest miesięcznie, na podstawie wniosku, który można złoży w ciągu 14 dni od ogłoszenia naboru przez dyrektora powiatowego urzędu pracy. Przedsiębiorca zobowiązany jest do utrzymania zatrudnienia przez dwukrotność okresu dofinansowania.

3. Zwolnienie z obowiązku opłacenia niezapłaconych składek ZUS dla przedsiębiorcy zatrudniającego na dzień 29.02.2020 do 10 pracowników

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą przynajmniej od 01.02.2020, zatrudniający na dzień 29.02.2020 do 10 pracowników, może złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, FP, FGŚP lub Fundusz Emerytur Pomostowych, należnych za okres od 01.03.2020 do 31.05.2020 wykazanych w deklaracjach rozliczeniowych złożonych za ten okres.

Wniosek należy złożyć do 30.06.2020.

4. Świadczenia postojowe dla osób prowadzących działalność gospodarczą lub wykonujących umowę zlecenia lub podobną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Osobie, u której w następstwie COVID-19 doszło do przestoju w prowadzeniu działalności oraz:
– prowadzi działalność gospodarczą przynajmniej od 31.01.2020,
– nie podlega ubezpieczeniom społecznym z innych tytułów,
– w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku nie osiągnęła przychodu wyższego niż 300% wynagrodzenia przeciętnego z poprzedniego kwartału (dziś: 15.595,74 zł),
– u której doszło do 15% spadku obrotów w stosunku do miesiąca poprzedniego, lub która zawiesiła działalność gospodarczą po 31.01.2020,

przysługuje świadczenie postojowe w wysokości 80% wynagrodzenia minimalnego (2.080 zł).

Osobie, u której w następstwie COVID-19 doszło do przestoju w prowadzeniu działalności oraz:
– wykonuje umowę agencyjną, zlecenia lub podobną przynajmniej od 31.01.2020,
– nie podlega ubezpieczeniom społecznym z innych tytułów,
– w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku nie osiągnęła przychodu niższego niż 50% wynagrodzenia minimalnego (1.300 zł) i nie wyższego niż 300% – wynagrodzenia przeciętnego za poprzedni kwartał (dziś: 15.595,74zł),

przysługuje świadczenie postojowe w wysokości 80% wynagrodzenia minimalnego (2.080 zł).

Osobie, u której w następstwie COVID-19 doszło do przestoju w prowadzeniu działalności oraz:
– wykonuje umowę agencyjną, zlecenia lub podobną przynajmniej od 31.01.2020,
– nie podlega ubezpieczeniom społecznym z innych tytułów,
– w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku osiągnęła przychód niższy niż 50% wynagrodzenia minimalnego (1.300 zł),

przysługuje świadczenie postojowe w wysokości sumy wynagrodzeń z tytułu wykonywania umów cywilnoprawnych w poprzednim miesiącu.

Świadczenia postojowe są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.

5. Świadczenia na dofinansowania kosztów działalności gospodarczej przyznawane przez Starostę na podstawie podpisanej z nim umowy i wniosku składanego do powiatowego urzędu pracy

Osoba prowadząca działalność gospodarczą, niezatrudniająca pracowników, u której na skutek COVID-19 wystąpił spadek obrotów, może zwrócić się z wnioskiem do powiatowego urzędu pracy, o przyznanie na okres trzech miesięcy dofinansowania kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w wysokości:
– 50% wynagrodzenia, nie więcej niż 50% wynagrodzenia minimalnego (1.300 zł), przy <30% spadku obrotów,
– 70% wynagrodzenia, nie więcej niż 70% wynagrodzenia minimalnego (1.300 zł), przy <50% spadku obrotów,
– 90% wynagrodzenia, nie więcej niż 90% wynagrodzenia minimalnego (1.300 zł), przy <80% spadku obrotów,

Spadek obrotów liczony jest jako zmniejszenie wartości lub ilości sprzedanych towarów lub usług w ciągu 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych 2020, w stosunku do analogicznych dwóch miesięcy roku 2019.

Dofinansowanie wypłacane jest miesięcznie, na podstawie wniosku, który można złoży w ciągu 14 dni od ogłoszenia naboru przez dyrektora powiatowego urzędu pracy. Przedsiębiorca zobowiązany jest do prowadzenia działalności gospodarczej przez dwukrotność okresu dofinansowania.

6. Zwolnienie z obowiązku opłacenia niezapłaconych składek ZUS dla samozatrudnionych

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą przynajmniej od 01.02.2020, opłacający składki wyłącznie na własne ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, może złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz wypadkowe, dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy, należnych za okres od 01.03.2020 do 31.05.2020 wykazanych w deklaracjach rozliczeniowych złożonych za ten okres, pod warunkiem, że jego przychód w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek nie był wyższy niż 300% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w 2020 r. (15.681 zł).

Wniosek należy złożyć do 30.06.2020.

Przychody z tytułu zwolnienia z obowiązku opłacania należności z tytułu składek ZUS nie stanowią przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Tarcza antykryzysowa. Czy na pewno nas uchroni?

Tarcza antykryzysowa. Czy na pewno nas uchroni?

W środę, 19.03.2020, Rząd przedstawił założenia tak zwanej tarczy antykryzysowej. Jej celem miałoby być przeciwdziałanie niekorzystnym konsekwencjom ekonomicznym epidemii koronowirusa w Polsce. Pakiet składa się z pięciu filarów. Pierwszy dotyczy bezpieczeństwa pracowników, drugi finansowania przedsiębiorstw, trzeci ochrony zdrowia, czwarty wzmocnienia systemu finansowego, piąty zaś to program inwestycji publicznych. I o ile pierwsze dwa są, lub przy pewnych założeniach mogą być pewnym novum i realną pomocą dla przeciętnego Polka, tak trzy pozostałe, w mojej opinii, są podstawowymi zadaniami państwa i z jakąkolwiek tarczą nie mają nic wspólnego. Natomiast zdecydowanie lepiej brzmi kwota 212 mld złotych, którą rząd chce przeznaczyć na pakiet antykryzysowy, niż 104 mld zł, prawda? Niemniej, polityką na tej stronie się nie zajmuję, przejdę więc do streszczenia pierwszych dwóch punktów, bo te mnie, jako prowadzącą działalność gospodarczą, jak i doradcę biznesowego, interesują i dotykają najbardziej.

Poniżej najważniejsze punkty:

  • możliwość rozliczania straty podatkowej za rok 2020, zarówno w PIT jak CIT, przy założeniu, że przychody osiągnięte w roku 2020 będą stanowiły 50% tych uzyskanych w roku poprzednim i nie przekroczą 5 mln zł,

  • wyłączenie stosowania regulacji dotyczących tzw. złych długów w zakresie podatku dochodowego (nie VAT), przy założeniu spadku przychodów o 50% w stosunku do takiego samego okresu w 2019 r.,

  • wprowadzenie możliwości rezygnacji z uproszczonych zaliczek na rzecz zaliczek miesięcznych od bieżących dochodów,

  • wydłużenie terminu na złożenie deklaracji CIT (dla organizacji pozarządowych) i PIT,

  • wydłużenie terminu przekazania zaliczek na podatek od wynagrodzeń pobranych za marzec i kwiecień 2020 r.,

  • odroczenie, do 1.07.2020, obowiązku składania nowego JPK (dla jednostek dużych, gdyż dla innych od początku miało tak być),

  • odroczenie o trzy miesiące (do 13.07.2020) terminu na dokonanie wpisu do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych,

  • możliwość zawieszenia kontroli podatkowych,

  • możliwość odroczenia o 3 miesiące zapłaty składek za luty, marzec i kwiecień 2020 r. dla przedsiębiorców którzy znaleźli się w trudnej sytuacji (co ważne, decyzja o prolongacie będzie uznaniowa, a pomoc rozliczana w ramach pomocy de minimis – odroczenie nie przysługuje przedsiębiorcy, który w ostatnich 3 latach otrzymał pomoc w wysokości 200 tys. euro),

  • możliwość otrzymania przez samozatrudnionych oraz osoby pracujące w oparciu o umowy cywilnoprawne jednorazowego świadczenia z ZUS w wysokości 80% minimalnego wynagrodzenia – 2.080 zł brutto,

  • możliwość ograniczenia do 80% wymiaru czasu pracy (nie mniej niż wynagrodzenie minimalne) pracownika, dla pracodawców, którzy udowodnią spadek obrotów o 15% w ciągu dwóch miesięcy i przynajmniej w jednym z nich wykażą stratę podatkową, lub których obrót zmniejszy się o 25% w stosunku do miesiąca poprzedniego, a bieżący miesiąc zakończą stratą podatkową,

  • możliwość otrzymania 40% wsparcia (do wysokości przeciętnego średniego wynagrodzenia w 2019 r., tj. niespełna 5000 zł brutto) do wynagrodzenia pracowników dla dla pracodawców, którzy udowodnią spadek obrotów o 15% w ciągu dwóch miesięcy i przynajmniej w jednym z nich wykażą stratę podatkową, lub których obrót zmniejszy się o 25% w stosunku do miesiąca poprzedniego, a bieżący miesiąc zakończą stratą podatkową,

  • możliwość sfinansowania postojowego dla samozatrudnionych i osób pracujących w oparciu o umowy cywilnoprawne.

Na moment pisania artykułu, tj. 20.03.2020, nie ma jeszcze aktu prawnego potwierdzającego założenia Rządu, na szczegóły przyjdzie nam więc poczekać, podobno do końca bieżącego tygodnia. Jak można zauważyć, w znakomitej większości przypadków istnieje możliwość skorzystania z jakiegoś uproszczenia, czy wsparcia, a nie gwarancja ich otrzymania. A co za tym idzie, zupełnie inną kwestią będzie weryfikacja, kontrola i interpretacja okoliczności, której dokonywać będą organy państwowe, zanim pomocy udzielą.

Pakiet osłonowy dla firm

Pakiet osłonowy dla firm

W związku z wprowadzeniem na terenie Polski stanu epidemicznego, trwają prace nad pakietem osłonowym dla firm. Planowane są między innymi: ułatwienia w rozliczeniach VAT, split payment, przesunięcie nowego JPK z 01.04.2020 na 01.07.2020, prolongata obligatoryjnego wpisu do CRBR na 01.07.2020, a także odroczenie w płatnościach dla niektórych przedsiębiorców.

Więcej można przeczytać tu: Biznes.gov.pl